INFORMĀCIJA MEDIJIEM

 • Starptautisks pētījums: nepieciešams uzlabot mīļdzīvnieku slimību uzraudzību savlaicīgai, ar barību saistītu saslimšanas risku identificēšanai
   
  Pēc tam, kad ar reto slimību -- barības vada dilatāciju jeb megaesophagus 2014.-2016. gadā Latvijā un 2017.- 2018. gadā Austrālijā saslima un gāja bojā vairāki simti suņu un abās valstīs veiktajos pētījumos tika pierādīta cēloniskā saistība starp konkrētiem sausās barības veidiem un šo slimību, starptautiska, multidisciplināra zinātnisko ekspertu grupa izstrādāja vadlīnijas šādu slimību uzliesmojumu atpazīšanai, izmeklēšanai un kontrolei.
   
  Vadlīnijas balstās uz ASV Slimību kontroles centra (CDC, Center for Disease Control) pamatnostādnēm un ir publicētas Amerikas Veterinārās Asociācijas žurnālā, kur šovasar kā oficiāla zinātniska publikācija lasāms starptautiskas multidisciplinārās zinānieku grupas pētījums par iegūtas idiopātiskas barības vada dilatācijas uzliesmojumiem Latvijā un Austrālijā.
   
  Skaidro veterinārpatoloģe Ilze Matīse - Van Houtana, Latvijas pārstāve starptautiskajā zinātnieku grupā: "Situācijās, kad saņemti pārliecinoši signāli par iespējamo saslimšanas izraisītāju, t. i. -- tad, kad riska faktors ir noskaidrots, nav pieļaujama nogaidīšana un nav nepieciešams detalizēts zinātnisks pētījums ar publikāciju, lai rīkotos, novēršot turpmāku saskari ar saslimšanas riska faktoru. Diemžēl labas prakses vadlīnijās nereti iejaucas biznesa intereses un tādā situācijā cieš dzīvnieki un viņu īpašnieki."
   
  "2014. gadā Latvijas veterinārārsti konstatēja nebijušu megaesophagus skaita pieaugumu suņiem, kuri patērēja viena konkrēta zīmola sauso barību. Ārstu pienākums bija nekavējoties par to informēt  sabiedrību un brīdināt suņu īpašniekus, lai novērstu turpmākas saslimšanas un dzīvnieku nāves. Tagad mēs arī respektablā zinātniskā izdevumā redzam pamatojumu tam, ka pastāvēja cieša un nepārprotama saikne starp lietoto barību un saslimšanu. Šis ir unikāls notikums Latvijas veterinārmedicīnā, - balstoties uz mūsu zinātnieku iegūtajiem datiem un starptautiskas zinātnieku grupas darbu, analizējot arī Latvijā iegūtus datus, tiks mainīti līdzīgu gadījumu atpazīšanas, rīcības un kontroles algoritmi pasaulē," uzskata Latvijas Veterinārārstu biedrības valdes priekšsēdētājs Valdis Šmēliņš.
  Saite uz pētījumu: https://avmajournals.avma.org/doi/pdfplus/10.2460/javma.259.2.172

  prof. Ilze Matīse - Van Houtana
  tālr.28334352 


Jaunākās ziņas

 • Informē LVB valdes priekšsēdētājs
  Esam atkal aplikti ar ierobežojumiem. Atkal varam vainot kādu vai kādus, kuri ierobežo mūsu brīvību, tiesības un vēlmes. Taču neviens nerunā par to kā dzīvosim tālāk, kā atveseļosim sabiedrību, ekonomiku, kā panāksim citas Eiropas valstis, kuras sākušas dzīvot ierasto dzīvi pēc Covid-19 pandēmijas. Kur palikusi mūsu atbildība, mūsu patriotisms, mūsu izglītība? Šodien saņēmu informāciju, ka no Covid-19 miris kāds man zināms cilvēks. Kad lasi par saslimušajiem un mirušajiem no Covid-19, liekas ierasta lieta, jo katrs no mums ir mirstīgais. Bet uzzinot par zināmu cilvēka bezjēdzīgu nāvi, tas liek aizdomāties, vai tiešām nāve ir vērtīgāka par iespēju izdzīvot vakcinējoties. Tā ir tā katra brīvā izvēle. [vairāk]
 • LVB 100 GADES KONFERENCE
  Esam iegājuši LVB 100 gades pasākuma finiša taisnē. Gads ir bijis ne tikai ļoti intensīvs, bet arī interesants. Kas attiecās uz LVB 100 gades noslēdzošo lielo pasākumu 29. oktobrī (dienas kārtība) un 30. oktobrī (dienas kārtība). Savukārt par dalības maksu lasiet šeit.

  Tāpat atgādinām, ka reģistrēšanās LVB 100 gades konferencei par samazināto maksu ir pagarināts termiņš līdz 14.10.2021.
  Pēdējā reģistrēšanās diena LVB 100 gades konferencei 22.10.2021.
    [vairāk]
 • INFORMĀCIJA MEDIJIEM
  Starptautisks pētījums: nepieciešams uzlabot mīļdzīvnieku slimību uzraudzību savlaicīgai, ar barību saistītu saslimšanas risku identificēšanai. [vairāk]
Lasīt vairāk
CMS © RixtelLab 2014 - 2021