Kā pasargāt suni vai kaķi no pārkaršanas?

 • Tuvojoties vasarai ir vērts atcerēties kā rīkoties karstā laikā, lai nepārkarstu ne suns, ne kaķis. Lai arī sinoptiķi sola, ka šī vasara Latvijā nav gaidāma karsta, jāatceras, ka pat šķietami neliels siltums var izraisīt mājdzīvnieka pārkaršanu. Suņa un kaķa organisms ir tā veidots, lai dzīvnieks pats spētu sevi pasargāt no pārkaršanas, bet ir situācijas, kurās tomēr notiek organisma pārkaršana pat pie nelielas gaisa temperatūras, bet tiešos saules staros. Normālos apstākļos dzīvnieka organisma vielu maiņas procesi veic dzesēšanas funkciju. Ja organismā tiek izjaukti šie vielu maiņas procesi pie šķidruma trūkuma, pārāk augstas apkārtējā gaisa temperatūras, vai pie kādas no slimībām, tad notiek organisma pārkaršana. Cilvēks pie ķermeņa sakaršanas svīst, bet suņiem un kaķiem ir ļoti mazs sviedru dziedzeru un tie atrodas pamatā uz pēdas spilventiņiem. Tomēr ar tiem nepietiek, lai suns vai kaķis sevi atvēsinātu. Suņi sevi atvēsina ar paātrinātu elpošanu jeb elšanu, bet kaķi sevi atvēsina guļot uz  vēsas virsmas tā saucamajā “lidojošās peles” pozā( uz vēdera un izplestām kājām). Redzot kaķi šādā pozā, varam secināt, ka dzīvniekam ir karsti.
              Ir atsevišķas suņu šķirnes, kurām pārkaršanas risks ir īpaši liels kā, piemēram, mopšiem, franču buldogiem un citām šķirnēm ar saspiestu purniņu. Šādu šķirņu suņiem ir grūti sevi atvēsināt ar elpošanu. Līdzīgi ir ar kaķu šķirnēm, jo arī kaķa elpošana ir dzesēšanas mehānisms, bet tas nav tik izteikts kā sunim. Ja kaķis sāk elsot, tad tā ir ļoti nopietna pārkaršanas problēma un steidzami jāmeklē palīdzība pie veterinārārsta. Pie paaugstināta riska grupas pārkarst pieder arī dzīvnieki ar lieko svaru un grūtnieces.
              Tāpat jāatceras, ka dzīvnieks pārvietojas bez apaviem atšķirībā no mums – cilvēkiem. Dažādas virsmas – smiltis, bruģis, asfalts, saulē sakarst, neskatoties pat uz pluss padsmit grādiem gaisa temperatūru. Pārkarsušas virsmas var apdedzināt un bojāt dzīvnieka pēdas, tādēļ staigājot ar dzīvnieku labāk izvēlēties zālainas virsmas vai lietot sunim aizsargapavus. Un pastaigas vietas izvēlēties vairāk ēnainas. To pašu var teikt arī par kaķi.
              Pats galvenais, lai sunim un kaķim vienmēr ir pieejams tīrs dzeramais ūdens.
              Nekad neatstājiet suni vai kaķi saulainā laikā savā automašīnā, jo dzīvnieka pārkaršana var notikt dažu minūšu laikā. Atrodoties savās vasarnīcās un strādājot siltumnīcā ejot prom vienmēr pirms aizverat durvis pārliecinieties, vai siltumnīcā nav jūsu vai kāda cita kaķis.
              Ja tomēr ir noticis nenovēršamais un jūsu sunim vai kaķim ir pazīmes par pārkaršanu( paātrināta elpošana, koordinācijas traucējumi, zilganas gļotādas, vemšana), nekavējoties griezieties pie sava vai tuvumā esošā veterinārārsta pēc palīdzības.
   
   
   
   
  7 padomi, kā pasargāt suni no pārkaršanas
  1. Uzturiet suni hidratētu ar svaigu, vēsu ūdeni. Nēsājiet līdzi ūdens pudeli vai pārnēsājamu ūdens trauku.
  2. Jautājiet savam veterinārārstam, vai jums vajadzētu apgriezt suņa apmatojumu vasarai īsāku nekā parasti.
  3. Nodrošiniet ēnu.
  4. Veikt pastaigu laikā biežas pauzes un neveikt pārāk intensīvus fiziskus trikus.
  5. Nodrošiniet labu gaisa plūsmu ar ventilatoru vai gaisa kondicionētāju.
  6. Samaziniet suņa aktivitāti un izvairieties no dienas karstākajām vietām. Karstās dienās turiet suni labi vēdinātās un vēsās iekštelpās.
  7. Karstās dienās nekad neatstājiet savu suni automašīnā.
   
  Kā izvairīties no kaķa pārkaršanas?
  1.Pārliecinieties, ka jūsu kaķim ir daudz ēnu - gan telpās, gan ārpus tām.
  2. Ja jums ir iekštelpu kaķis, pārliecinieties, ka tam ir piekļuve vēsai vietai - žalūziju un aizkaru aizvēršana var palīdzēt.
  3.Vienmēr pārliecinieties, ka kaķenei ir pietiekami daudz dzeramā ūdens.
  4.Sagādājiet kaķim ledus gabaliņus, lai tas karstās dienās var tos laizīt.
  5.Nekad neatstājiet kaķi stāvošā automašīnā - pat vēsākajos mēnešos. Tas ir īpaši svarīgi pavasarī un vasarā. Centieties arī turēt kaķi prom no siltumnīcām, nojumēm un garāžām.
   
  Rakstu sagatavoja I.Ritmane
   


Jaunākās ziņas

 • Pārskats par FVE 2021.g. pavasara ģenerālās asamblejas Pārtikas higiēnistu sekcijas (UEVH) darbu 2021.g. 10.jūnijā
  Sekcijas darbā piedalījās ap 22 dalībnieki no 16 valstīm, kā arī FVE administrācijas pārstāvis un  viesis no ASV AVMA  (American Veterinary Medical Association).
  Kā parasti   sanāksmes sākumā notika "apaļā galda" sarunas par aktualitātēm katrā dalībvalstī. [vairāk]
 • Informē LVB valdes priekšsēdētājs
  Ir sācies zemeņu laiks. Vienmēr pirmā oga ir pati saldākā, pati gaidītākā un pati sārtākā. Un tā tas ir ar jebko, kas ir pirmais, vienīgais vai ilgi gaidītais. Tādēļ ar lielu satraukumu tiek gaidīts 19.jūnija brīdis, kad tiks atvērta LVB 100 gades grāmata “Simts mirkļi veterinārijā”. Pēc grāmatas atvēršanas sekos administrācijas darbs, lai tā nokļūtu pie lasītāja. Grāmata jau kopš aprīļa mēneša ir pieejama Latvijas Nacionālajā un labākajās Latvijas bibliotēkās. [vairāk]
 • LOSP informācija
  Eiropas Komisija aicina visus interesentus piedalīties nākamajā sabiedriskajā apspriešanā par veicināšanas politikas pārskatīšanu Eiropas Savienībā un ārpus tās.
  ES lauksaimniecības produktu noieta veicināšanas kampaņu mērķis ir atvērt jaunus noieta tirgus ES lauksaimniekiem un pārtikas rūpniecībai kopumā, kā arī palīdzēt attīstīt viņu esošo biznesu. Šajā apspriešanā tiks uzklausīti viedokļi par to, kā veicināšanas politika var uzlabot tās ieguldījumu ilgtspējīgākas ražošanas, patēriņa un sabalansētāka uztura popularizēšanā saskaņā ar Eiropas Komisijas stratēģiju “No lauka līdz galdam”, biodaudzveidības stratēģijām un Eiropas Vēža uzveikšanas plānu.
  Šajā apspriešanā ir aicināti piedalīties visi iedzīvotāji un organizācijas. Anketu var pildīt latviešu valodā. 

  Apspriešana atvērta līdz šī gada 23.jūnijam un pieejama šajā saitē:
  https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/12782-ES-lauksaimniecibas-un-partikas-produkti-veicinasanas-politika-Eiropas-Savieniba-un-arpus-tas-politikas-parskatisana_lv

  Zane Jonaite

  Biroja vadītāja


    [vairāk]
Lasīt vairāk
CMS © RixtelLab 2014 - 2021