Piemiņas pasākums Impu kapos.

 • 07.maijā Vecumnieku novada Kurmenes pagasta Impu kapos, atzīmējot Latvijas Veterinārārstu biedrības 100.gadu jubileju, notika piemiņas pasākums biedrības dibināšanas tēvam veterinārārstam Eduardam Cīrulim. Valstī noteikto ierobežojumu dēļ pasākums notika šaurā lokā. Biedrība veica pieminekļa sakopšanas darbus un iestādīja rododendru. Pasākumu ar savu klātbūtni pagodināja arī Kurmenes pagasta pārvaldnieks Jānis Sils, kurš nāk no veterinārārstu ģimenes. Paldies, Jānim Silam par veiktajiem kapa vietas sakopšanas darbiem. Ar savām savāktām vēstures liecībām dalījās veterinārārsts Jānis Bite, kurš veicis arī dažu Eduarda Cīruļa mēbeļu restaurāciju.
                  Veterinārārstam Eduardam Cīrulim( 1872.-1940.), kurš pēc Tērbatas Veterinārā institūta absolvēšanas strādāja veterināro praksi Bauskas apkārtnē, radās ideja kopā ar citiem kolēģiem dibināt Latvijas Veterinārārstu biedrību.  1901.gadā Krievijas Iekšlietu ministrija Eduardu Cīruli nosūtīja strādāt uz Aizkaukāzu, apkarot liellopu mēri.1905.gadā viņu iesauc Krievijas armijā kā armijas veterinārārstu, jo sākās krievu-japāņu karš.Pēc kara beigām veterinārārsts Eduards Cīrulis atgriezās Bauskā un strādāja kā Bauskas pilsētas un apriņķa veterinārārsts, bet sākoties pirmajam Pasaules karam atkal tiek iesaukts Krievijas armijā kā armijas veterinārārsts. Kad tiek nodibināta neatkarīga Latvijas valsts, Eduards Cīrulis pamet Krievijas armiju, bet atrodas Rumānijā un viņa mājupceļš pagarinās līdz 1920.gadam. Laimīgi nokļuvis Latvijā uzsāka darbu Latvijas Iekšlietu ministrijas Veterinārvaldes dienestā un strādāja par tās vadītāja veterinārārsta Viļa Frišmaņa( 1869.-1921.) palīgu. Tieši veidojot veterinārmedicīnas dienestu, Eduards Cīrulis saprot cik sadrumstalota ir veterinārārstu saime Latvijā, tādēļ uzmeklējot savus studiju biedrus no Tērbatas institūta laikiem, radās ideja dibināt Latvijas Veterinārārstu biedrību. 1921.gadā Latvijā strādāja 61 veterinārārsts – valsts un pašvaldību dienestā 54 un privātpraksē 7. Lai dibinātu organizāciju , bija nepieciešams saprast tās mērķus un uzdevumus, tādēļ Eduards Cīrulis uzņēmās biedrības Statūtu izstrādi, kurus darba grupa savā sapulcē apstiprināja  1921.gada 29.jūlijā, nolemjot dibināšanas sapulci sasaukt 1921.gada 24.augustā Veterinārmedicīnas fakultātē.
   
  Rakstu sagatavoja I.Ritmane


Jaunākās ziņas

 • Pārskats par FVE 2021.g. pavasara ģenerālās asamblejas Pārtikas higiēnistu sekcijas (UEVH) darbu 2021.g. 10.jūnijā
  Sekcijas darbā piedalījās ap 22 dalībnieki no 16 valstīm, kā arī FVE administrācijas pārstāvis un  viesis no ASV AVMA  (American Veterinary Medical Association).
  Kā parasti   sanāksmes sākumā notika "apaļā galda" sarunas par aktualitātēm katrā dalībvalstī. [vairāk]
 • Informē LVB valdes priekšsēdētājs
  Ir sācies zemeņu laiks. Vienmēr pirmā oga ir pati saldākā, pati gaidītākā un pati sārtākā. Un tā tas ir ar jebko, kas ir pirmais, vienīgais vai ilgi gaidītais. Tādēļ ar lielu satraukumu tiek gaidīts 19.jūnija brīdis, kad tiks atvērta LVB 100 gades grāmata “Simts mirkļi veterinārijā”. Pēc grāmatas atvēršanas sekos administrācijas darbs, lai tā nokļūtu pie lasītāja. Grāmata jau kopš aprīļa mēneša ir pieejama Latvijas Nacionālajā un labākajās Latvijas bibliotēkās. [vairāk]
 • LOSP informācija
  Eiropas Komisija aicina visus interesentus piedalīties nākamajā sabiedriskajā apspriešanā par veicināšanas politikas pārskatīšanu Eiropas Savienībā un ārpus tās.
  ES lauksaimniecības produktu noieta veicināšanas kampaņu mērķis ir atvērt jaunus noieta tirgus ES lauksaimniekiem un pārtikas rūpniecībai kopumā, kā arī palīdzēt attīstīt viņu esošo biznesu. Šajā apspriešanā tiks uzklausīti viedokļi par to, kā veicināšanas politika var uzlabot tās ieguldījumu ilgtspējīgākas ražošanas, patēriņa un sabalansētāka uztura popularizēšanā saskaņā ar Eiropas Komisijas stratēģiju “No lauka līdz galdam”, biodaudzveidības stratēģijām un Eiropas Vēža uzveikšanas plānu.
  Šajā apspriešanā ir aicināti piedalīties visi iedzīvotāji un organizācijas. Anketu var pildīt latviešu valodā. 

  Apspriešana atvērta līdz šī gada 23.jūnijam un pieejama šajā saitē:
  https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/12782-ES-lauksaimniecibas-un-partikas-produkti-veicinasanas-politika-Eiropas-Savieniba-un-arpus-tas-politikas-parskatisana_lv

  Zane Jonaite

  Biroja vadītāja


    [vairāk]
Lasīt vairāk
CMS © RixtelLab 2014 - 2021