Šobrīd katru ziņu par kādu jaunu iespējamu infekciju vai jaunu jau esošas infekcijas paveidu sabiedrība uzņem ar milzīgām bažām. Tā gada sākumā Ķīnā tika atklāts jauns Āfrikas cūku mēra vīrusa celms. Ķīnas cūku fermās identificētu jaunu Āfrikas cūku mēra (ĀCM) veidu, visticamāk, izraisa nelegālas vakcīnas, uzskata jomas speciālisti, kas ir jauns trieciens pasaules lielākajam cūkgaļas ražotājam Ķīnai, kurš joprojām atkopjas no postošās vīrusa epidēmijas. Tas noteikti atsaucas un tuvākā nākotnē atsauksies uz visu cūkgaļas ražošanas tirgu visā pasaulē.
Gada sākumā divi jauni Āfrikas cūku mēra celmi ir inficējuši vairāk nekā 1000 sivēnmātes vairākās saimniecībās. Lai gan celmi, kuriem trūkst viena vai divu galveno gēnu, kas atrodas savvaļas Āfrikas cūku mēra vīrusā, nenogalina cūkas, bet vīrusam ir hroniska slimības gaita, kas samazina veselīgu sivēnu dzimstību. Inficētās cūkas tiek nokautas, lai novērstu izplatīšanos, padarot šo slimības iznākumu faktiski par letālu.
Lai gan zināmās infekcijas tagad ir ierobežotas, ja celmi plaši izplatīsies, tie varētu samazināt cūkgaļas produkciju pasaules vadošajā patērētājā un ražotājā. Pirms diviem gadiem cūku mēris iznīcināja pusi no Ķīnas 400 miljonu cūku ganāmpulka.
Reuter ziņu reportierim Pekinas veterinārārsts Veins Džonsons sacīja, ka pagājušajā gadā cūkām viņš diagnosticēja hronisku vai mazāk letālu slimības formu. Vīrusam trūka noteiktu ģenētisko komponentu, kas pazīstami kā MGF360 gēni. Laboratorija ir atradusi vīrusa celmus, kuros trūkst gan MGF360, gan CD2v gēnu.Pētījumi ir parādījuši, ka dažu MGF360 gēnu dzēšana no Āfrikas cūku mēra rada imunitāti. Bet modificētais vīruss netika izveidots par vakcīnu, jo tam bija tendence vēlāk mutēties atpakaļ uz kaitīgu stāvokli.
Āfrikas cūku mēra vakcīnas nav, bet daudzi Ķīnas lauksaimnieki, kas cīnās, lai aizsargātu savas cūkas, ir izmantojuši neapstiprinātus produktus, uzskata eksperti. Viņi baidās, ka nelegālās vakcīnas ir radījušas nejaušas infekcijas, kas tagad izplatās.Jaunie celmi varētu izplatīties visā pasaulē, izmantojot piesārņotu gaļu, inficējot cūkas, kuras baro ar virtuves atkritumiem. Ir zināms, ka dažos cūkgaļas izstrādājumos vīruss izdzīvo mēnešus.
Ķīnas Lauksaimniecības un lauku ministrija ir izdevusi vismaz trīs brīdinājumus par neatļautu Āfrikas cūku mēra vakcīnu lietošanu, brīdinot, ka tām var būt nopietnas blakusparādības un ,ka ražotājiem un lietotājiem var tikt izvirzītas apsūdzības noziedzīgā nodarījumā. Visi celmi ar gēnu svītrojumiem var liecināt par vakcīnas lietošanu. Pagaidām nav publicēti nekādi secinājumi par šo jautājumu, kas ir ļoti jutīgs pret Pekinu. Ziņošana par nesenajiem Āfrikas cūku mēra uzliesmojumiem tika plaši slēpta.
Pēc gadu desmitiem ilgiem pētījumiem, lai ražotu vakcīnu pret milzīgo, sarežģīto cūku mēra vīrusu, pētnieki visā pasaulē koncentrējas uz dzīvu vīrusu vakcīnām - vienīgo veidu, kas ir solījis kaut kādu pozitīvu rezultātu, bet šādām vakcīnām ir lielāks risks, jo pat pēc tam, kad vīruss ir novājināts tas neizraisa nopietnas slimības, tomēr tas dažreiz var atjaunot savu virulenci. Viena šāda vakcīna, ko 60. gados izmantoja Spānijā, cūkām izraisīja hronisku slimību ar pietūkušām locītavām, ādas bojājumiem un elpošanas traucējumiem, kas sarežģīja centienus izskaust Āfrikas cūku mēri nākamo trīs desmitgadu laikā. Kopš tā laika neviena valsts nav apstiprinājusi vakcīnu pret šo slimību. Ķīnas Harbinas veterinārais pētniecības institūts jau labu laiku veic izmēģinājumus ar vakcīnu, kurā ir izdzēsti gan MGF360, gan CD2v gēni. Zinātnieki uzskata, ka cilvēki ir atkārtojuši pētāmo vīrusu celmu secības, kas publicētas zinātniskajā literatūrā, un ,ka cūkām injicētas nelikumīgas vakcīnas, kuras varēja inficēt citus savas sugas pārstāvjus. Tas noteikti ir cilvēka radīts, tas nav dabisks celms, uzskata zinātnieki. Pekina stingri kontrolē, kam ir atļauts strādāt ar vīrusu, ar kuru var rīkoties tikai laboratorijās ar augstu biodrošības līmeni. Bet vairāki privāti uzņēmumi ir izstrādājuši testa komplektus, kas var pārbaudīt specifiskos gēnus. GM Biotech, kas atrodas Ķīnas centrālajā Hunanas province ir publicējis paziņojumu, ka ir izstrādājis testu, kas identificē, vai patogēns ir virulents celms, viena gēna izdzēsta novājināta celma vai dubultu gēnu izdzēsta novājināta celms. Pārbaude palīdz cūku ražotājiem, jo jaunos celmus ir ļoti grūti noteikt sākotnējā infekcijas stadijā un pēc inficēšanās ir ilgāks inkubācijas periods.
Ķīnas valdība nav paziņojusi, cik plaši tiek izmantotas nelegālās vakcīnas un, kas tās ir ražojis. Tomēr "milzīgais daudzums" cūku Ķīnā tomēr ir vakcinētas. 2004. gadā, kad H5 putnu gripas celmi izplatījās visā Āzijā, Ķīnas laboratorijas ražoja vairākas neatļautas dzīvu putnu gripas vakcīnas. Kolorādo štata universitātes veterinārmedicīnas profesors Salmans, kurš ir strādājis pie dzīvnieku veselības Āzijā, baidās, ka šie Ķīnas zinātnieku nelegālie pētījumi varētu radīt jaunus bīstamus vīrusa variantus.Pašreizējā ĀCM nelikumīgā vakcīna Ķīnā atkārto vēsturi, uzskata Salmans. Tas viss pierāda, ka cilvēka nekontrolēta iejaukšanās dzīvās dabas “mikroshēmās” noved pie pašu to veicēju iznīcības.
Rakstu sagatavoja I.Ritmane
Izmantota informācija no ziņu portāla
REUTERS