BIOR piedāvā jaunu pakalpojumu: kriptosporīdiju un žiardiju parazītu klātbūtnes diagnostiku cilvēkiem un dzīvniekiem

 • Valsts zinātniskā institūa "BIOR" Parazitoloģijas grupa piedāvā jaunu pakalpojumu: kriptosporīdiju un žiardiju parazītu klātbūtnes diagnostiku cilvēkiem un dzīvniekiem.

  Kriptosporīdijas (Cryptosporidium spp.) un žiardijas (Giardia duodenalis) ir zoonotiski vienšūņi, kuri parazitē gan cilvēku, gan dzīvnieku zarnās un ierosina slimības – kriptosporidiozi un žiardiozi (syn. lambliozi). Invadēties ar minētajiem parazītiem var, lietojot uzturā piesārņotu ūdeni un/vai pārtiku/barību, kā arī tieša kontakta ceļā (ar rokām aiztiekot netīras virsmas, rotaļlietas, kā arī no dzīvniekiem). Lai ierosinātu saslimšanu, gan cilvēkam, gan dzīvniekam ir nepieciešams uzņemt ļoti nelielu parazīta devu - aptuveni 50 (oo)cistas.

  Augstākam saslimšanas riskam pakļauti ir sekojošas cilvēku grupas:

  • bērni;
  • gados vecāki cilvēki;
  • cilvēki, kuriem ir mājdzīvnieki;
  • cilvēki, kuri apmeklē publiskās peldvietas, ieskaitot peldbaseinus;
  • cilvēki ar imunitātes traucējumiem.

  Savukārt, augstākam riskam saslimt ir pakļauti dzīvnieki vecumā no 0-1 gadam. Vecāki dzīvnieki var klīniski neslimot, bet būt patogēnu pārnēsātāji.

  Gan cilvēkiem, gan dzīvniekiem biežāk novērotie simptomi ir:

  • ilgstoša ūdeņaina diareja (7-10 dienas);
  • vēdera sāpes;
  • slikta dūša;
  • vemšana;
  • dehidratācija;
  • dažreiz paaugstināta temperatūra.

  Ieviestās diagnostikas metodes būtība ir noteikt kriptosporīdiju un žiardiju (oo)cistu klātbūtni fekāliju paraugos, izmantojot imunofluorescenci. Izmantojot šo metodi, vienā paraugā var vienlaikus noteikt abu patogēnu klātbūtni, kā arī metode nav sugai specifiska, attiecīgi var izmantot gan cilvēkiem, gan visu sugu dzīvniekiem un putniem. Ar šo metodi patogēnu klātbūtni iespējams arī noteikt paraugos, kuri ir vecāki par 4-6h un uzglabāti +4° C, kā arī saldētos paraugos. Ieviestā metode ir kvantitatīva diagnostikas metode, un testēšanas rezultātā tiek iegūts konkrēts patogēnu skaits vienā gramā fekāliju.

  Izmeklējumu var veikt:
  diagnozes precizēšanai individuāli cilvēkam vai dzīvniekam, analizējot individuālus paraugus;
  vai lai noteiktu, vai ganāmpulkā cirkulē patogēni, analizējot ne mazāk kā 3 kopparaugus, kas ievākti no konkrētās dzīvnieku grupas (ne vairāk kā 5 individuālu dzīvnieku kopparaugi)/ teritorijas u.t.t.

  Izmeklējumu izmaksas:
  cena par 1-2 individuālu paraugu testēšanu - cena par 1 paraugu 25,15 Eur +PVN;
  cena par 3-5 individuālu paraugu testēšanu - cena par 1 paraugu 13,87 Eur +PVN;
  cena par vairāk nekā 6 individuālu paraugu testēšanu - cena par 1 paraugu 7,53 Eur +PVN.


  Papildus jautājumu gadījumā sazinieties ar mums!

  Parazitoloģijas grupas vadītāja
  Gunita Deksne
  Gunita.deksne@bior.lv
  Tel.: 28 396 350Jaunākās ziņas

 • Informē LVB valdes priekšsēdētājs
      Turpinās iedzīvotāju vakcinācija pret Covid-19. Katrs no mums vēlētos tā tempus daudz straujākus, bet to nevaram ne ietekmēt, ne sekmēt. Biedrība un arī es personīgi saņemam kolēģu satrauktus zvanus, jautājot kāpēc praktizējošs veterinārārsts nav iekļauts valstī prioritāro vakcinējamo personu sarakstā. Šajā ziņā Latvija nav nekāds izņēmums uz kopējā Eiropas fona, jo ir zināms, ka veterinārārsti kā prioritāra grupa vakcinācijai ir iekļauti Luksenburgā un Lietuvā. Latvijas veterinārārstu biedrība, zinot, ka ir nācies slēgt veterinārās klīnikas, ka dzīvnieku kautuve paliek bez valsts pilnvarotā veterinārārsta, jo veterinārārsti ir inficējušies ar Covid-19, pēc Veselības ministrijas diplomātiska atteikuma veterinārārstus iekļaut prioritāri vakcinējamo personu grupā, griezāmies ar lūgumu Zemkopības ministrijā, kura izprot lietas būtību un atbalsta praktizējošos veterinārārstus un valsts pilnvarotos veterinārārstus iekļaut prioritāri vakcinējamo personu sarakstā. Tagad gaidam gala lēmumu no atbildīgām personām Veselības ministrijā. Paldies Zemkopības ministrijas amatpersonām par izpratni un atbalstu. [vairāk]
 • LVB Goda biedram Jānim Vilhelmam Bērziņam – 115
   Šodien atzīmējam LVB Goda biedra Jāņa Vilhelma bērziņa 115 gadskārtu. Jānis dzimis 1906.gada 27.februārī Limbažu apriņķa Duntes pagastā "Gāršeniekos" daudzbērnu zemnieku ģimenē. Mācījās Duntes pamatskolā, bet 1923.gadā sāka mācības Rīgas 1.vidusskolā. Ģimenes nevisai labais finasiālais stāvoklis Jānim lika papildus mācībām strādāt dažādus gadījuma darbus, kas noveda arī pie profesijas izvēles, jo strādāja arī Latvijas Universitātes Veterinārmedicīnas fakultātē. Pēc vidusskolas absolvēšanas turpinot darbu fakultātē, 1928.gadā uzsāka studijas veterinārmedicīnā.1933.gadā Jānis Vilhelms Bērziņš absolvēja Veterinārmedicīnas fakultāti un sāka darbu Latvijas Universitātes Seruminstitūtā. 1938.gadā zināšanas papildināja Vīnes augstskolā, bet vācu okupācijas laikā no 1941.-1943.gadam strādāja par Rīgas pilsētas veterinārārstu veterināri sanitārajā dienestā. Pēc 2.pasaules kara strādāja kā veterinārārsts Rīgas hipodromā un saimniecībā "Spilve". Jānis Vilhelms Bērziņš apguva kinologa specialitāti un kā 1.kategorijas eksperts piedalījās republikas suņu izstādēs. Bija Rīgas rajona kinologu sekcijas vadītājs. 
  Godinam kolēģa Jāņa Vilhelma Bērziņa piemiņu!
  Valdis Šmēliņš
  LVB valdes priekšsēdētājs [vairāk]
 • Jaunā Ķīnas Āfrikas cūku mēra celmi norāda uz nelicencētām vakcīnām
      Šobrīd katru ziņu par kādu jaunu iespējamu infekciju vai jaunu jau esošas infekcijas paveidu sabiedrība uzņem ar milzīgām bažām. Tā gada sākumā Ķīnā tika atklāts jauns Āfrikas cūku mēra vīrusa celms. Ķīnas cūku fermās identificētu jaunu Āfrikas cūku mēra (ĀCM) veidu, visticamāk, izraisa nelegālas vakcīnas, uzskata jomas speciālisti, kas ir jauns trieciens pasaules lielākajam cūkgaļas ražotājam Ķīnai, kurš joprojām atkopjas no postošās vīrusa epidēmijas. Tas noteikti atsaucas un tuvākā nākotnē atsauksies uz visu cūkgaļas ražošanas tirgu visā pasaulē. [vairāk]
Lasīt vairāk
CMS © RixtelLab 2014 - 2021