Par kaņepēm

 • “Kaņepes ir ļoti veselīgas. Ir tik daudz vitamīnu kā nekur. Tās labas priekš māgas, ēstgribu dod. Kaņepju putra ātri nobaro, ja vārgs un vājš. Kaņepes vajadzētu katrā ziņā sēt,” Latvijas Vēstures institūta Etnogrāfisko materiālu krātuves kolekcijā saglabājusies 1957. gadā Limbažu rajona Plauču ciema Imantās pierakstītā 63 gadus vecās Emīlijas Apsītes atziņa par kaņepju audzēšanu.(žurnāls “OK” 2017.gads)


  Sējas kaņepes (Cannabis sativa L.), senu Latvijas kultūraugu, gadsimtiem uzticamu pārtikas avotu garajās un tukšajās ziemās un tautas medicīnas atribūtu, pagājušā gadsimta vidū aizliedza audzēt (pēcāk lēmumu mīkstināja, kaņepju audzēšanu atvēlot tikai ar īpašām atļaujām). Tā kaņepes savā zemē pamazām ir kļuvušas par eksotisku augu.
  Kaņepju un kaņepju produktu izmantošana pasaulē palielinās. Ziemeļamerikā un Eiropā daudzas valstis  pieņēmušas tiesību aktus, kas cilvēkiem atļauj lietot kaņepes medicīnā. Dažas valstis pieņēmušas tiesību aktus, kas atļauj izmantot tās arī vieglai apreibināšanai.
  Tā kā kaņepju produkti ir kļuvuši pieejamāki, veterinārārsti daudzās Eiropas valstīs ziņo par  vairākiem dzīvnieku  toksicitātes gadījumiem, kā arī palielinās klientu interese par šo produktu terapeitisko lietošanu dzīvniekiem.  Lai gan kanabinoīdiem,    piemēram, KBD, ir iespējama terapeitiska uedarbība , piemēram, osteoartrīta sāpju, epilepsijas un dažādu patoloģiju izraisītu sāpju (onkoloģisku, neiropātisku ) ārstēšanai, pieejamie zinātniskie dati par lietošanu                    dzīvniekiem pašlaik ir ierobežoti. Tomēr ir daži pētījumi, kas lielākoties ir anekdotiski vai balstīti uz           gadījumu ziņojumiem. Līdz šim Eiropā neviens no kaņepēm iegūtiem produktiem nav  atļauts lietot kā veterinārās zāles. Dažas tomēr ir reģistrētas kā homeopātiskas veterinārās zāles vai kā barības  piedevas.
  Īpašas bažas rada tas, ka ievērojama daļa tirgū pašlaik pieejamo kaņepju saturošu produktu ir marķēti    neprecīzi gan attiecībā uz produkta sastāvā esošo farmakoloģiski aktīvo vielu identitāti, gan to daudzum,  kas padara dozēšanu  par ļoti neiespējamu. Ir zināms un kontrolēts tikai ārstnieciskās kaņepes sastāvs.
  Latvijā līdz 2020.gadam bija likumā noteiktas tās kaņepju sugas, kuras  atļautas audzēt, bet no 2020.gada ir kopējā Eiropas Savienībā audzējamo kaņepju katalogs. Kaņepju audzēšana kļūst arvien populārāka arī Latvijā, bet zināšanu un regulējumu to produktu iegūšanā, lietošanā un izmantošanā ir ļoti neskaidri.                                                           Eiropas Veterinārā federācija attiecībā uz dzīvniekiem izmantošanā domātiem kaņepju produktiem vai līdzekļiem iesaka:
  1. Būtu jāveicina pētījumi, lai izpētītu kaņepju izcelsmes produktu iespējamo terapeitisko vērtību   un nekaitīgumu dzīvniekiem.
  2. Jāveicina labi kontrolēti klīniskie izmēģinājumi un ES/valstu atļauju piešķiršana no kaņepēm         iegūtu produktu ražotājiem, lai veterinārārstiem un to pacientiem varētu darīt pieejamus            augstas kvalitātes produktus ar zināmu drošību un iedarbīgumu.
  3. Visiem no kaņepēm iegūtiem produktiem, kas paredzēti dzīvniekiem, jābūt izsniedzamiem pret veterinārām receptēm. 4.Aizliegt ražot lolojumdzīvnieku barību ar kaņepju izcelsmes produktiem.
  5. Aizliegt ražot barības piedevas vai iegūt pakaišus  produktīviem dzīvniekiem no kaņepēm.
  Brīdinājums veterinārārstiem:
  Pašlaik ES tirgū ir maz reglamentētu no kaņepēm iegūtu produktu (viens reģistrēts   kā homeopātisks un viens kā barības bagātinātājs). Tomēr ir daudzi uzņēmumi, kas pārdod “uztura bagātinātājus”, no   kaņepēm atvasinātus produktus suņiem, kaķiem un zirgiem, no kuriem daži skaidri norāda uz                terapeitiskām darbībām,piemēram, pret trauksmi, sliktu ēstgribu . Uzmanieties ar šiem produktiem, jo tie neatbilst Eiropas tiesību aktiem un to sastāvdaļas var atšķirties dažādās partijās. Dažiem                  produktiem var būt neatbilstošs THC līmenis. 
   Kas ir kaņepes, THC, KBD un kanabinoīdi?
  Tā daļa, kas satur > 0,3% THC, piemēram, ziedu galotnes, tiek dēvēta par “marihuānu”, un daudzi citi      nosaukumi (Mary Jane, Grass, Pot, Hashish, Indijas kaņepes, Reefer, Wed).
  Kanabinoīdi ir aktīvās kaņepju izcelsmes vielas ar farmaceitisku aktivitāti. Līdz šim ir izdalītas vairāk nekā 480 attiecīgās aktīvās vielas. Katras darbīgās vielas daudzums, kas atrodas kaņepju paraugā, ir atkarīgs   no augu pasugas, no tā, kā lapas ir izžāvētas, no gada, kad lapas novāktas, no auga vecuma un citiem       faktoriem.Psihoaktīvā ķīmiskā viela, kas padara kaņepi par rekreatīvo vielu, ir  delta-9-trans-tetrahidrokanabinols (δ 9-THC). Dažas parasto kaņepju augu daļās THC saturs ir līdz 10%.
  Vēl viena kanabinoīdu ķīmiskā viela ir cannabidiols, ko parasti dēvē par “CBD”, kas nav uzskatāma par     psihoaktīvu un ir vairāk ārstnieciska. Cannabidiolu lieto cilvēku ārstēšanā, lai mazinātu trauksmi,              uzlabotu ēstgribu, atvieglotu sliktu dūšu, kontrolētu noteiktu veidu krampjus un palīdzētu miega              traucējumu gadījumā.
  Toksicitāte suņiem: simptomi un ārstēšana.
  Klīniskā aina/simptomi:
  • koordinācijas traucējumi (ataksija), miegainība
  •  lēna sirdsdarbība (bradikardija), hipotermija, hipersalivācija, vemšana, caureja un dažkārt urīna            nesaturēšana, krampji un koma.
  Klīniskās pazīmes parasti sākas 30 līdz 90 minūtes pēc lietošanas. Tā kā THC uzkrājas ķermeņa tauku        nogulsnēs, marihuānas norīšanas sekas var ilgt vairākas dienas (72 h). Minimālā letālā perorālā deva        suņiem THC gadījumā ir lielāka par 3 g/kg.
  Ķermeņa temperatūra un sirds ritms parasti ir vienīgās klīniskās pazīmes, kas jānovēro.
  Diferenciāldiagnoze: Kaņepju toksicitāte var izskatīties līdzīga intoksikācijai ar daudziem citiem sedatīviem līdzekļiem.
  Diagnoze: Vairumā gadījumu diagnozi var noteikt, pamatojoties uz anamnēzi un klīniskajiem simptomiem. 
  Ārstēšana un prognoze: • tā kā nav pieejams antidots, ārstēšana ietver atbalstošu aprūpi. Toksikoze reti ir letāla.
  • ja kopš lietošanas ir pagājušas mazāk nekā 30 minūtes, ir jāierosina vemšana un jāaktivizē kokogles jeb aktīvās ogles ievadīšana dzīvniekam.
  • ja ir vemšana, tad jāaturas no iepriekšminēto kokogļu došanas,jo tas  var būt bīstami, jo pacients ir ļoti sedatīvs, un var izraisīt aspirācijas pneimoniju.
  • zema ķermeņa temperatūras (hipotermija) gadījumā var būt nepieciešama arī šķidruma terapija un pacienta siltuma uzturēšana, 
   • diazepāmu var lietot sedācijas vai krampju ārstēšanai.
  •  letalitātes iespējamība ir statistiski niecīga, bet iespējama.
  • atkarībā no ievadītās devas atveseļošanās var ilgt 24 līdz 72 stundas vai ilgāk (līdz 5 dienām).
   
  Materiāls sagatavots izmantojot informāciju no EVF.


Jaunākās ziņas

 • Informē LVB valdes priekšsēdētājs
  Kad aiz loga termometra stabiņš vietām rāda -200 C, mūsu prātus karstākus rada dažādi politiķu izteicieni, pieņēmumi un norādes. Pagājušajā nedēļā īstu informācijas vētru sacēla premjerministra teiktais par iespējamo veterinārārstu iesaistīšanu sabiedrības vakcinēšanas procesā pret Covid-19. Kādam tas noteikti šķita jau kā konrēti pieņemts lēmums, kādam kā joks, bet reāli tā nav neiespējama misija kopējas lietas labā. To pierāda Luksemburgas piemērs, kura pagājušā gada 15.decembrī pieņēma likumu, kurš nosaka, ka ārkārtas apstākļu gadījumā kā epidēmijas, karadarbība vai katastrofas veselības ministrs var piešķirt pagaidu atļauju zobārstiem un veterinārārstiem veikt noteiktas darbības, kas saistītas ar medicīnisko praksi. [vairāk]
 • Daži ieteikumi mājdzīvnieku īpašniekiem ziemā
  Pēc ilgāka laika perioda esam sagaidījuši īstu ziemu ar sniegu, salu un slideniem ceļiem, ietvēm un ielām. Mēs katru reizi, kad atbilstoši mūsu ģeogrāfiskajam valsts izvietojumam nākas saskarties ar šīm ierastajām dabas parādībām, dzirdam cilvēku sūktīšanos par milzīgo sāls daudzumu pilsētu ielās, par nenotīrītām ielām un ceļiem, bet katras vietvaras pārstāvis nonākot pie teikšanas un lemšanas to kā politisks sklerotiķis piemirst. Ja mēs paši sevi no ziemas apstākļos radītiem apdraudējumiem spējam pasargāt, tad mūsu uzticamie draugi un ģimenes locekļi , mājdzīvnieki, paši to nespēj. [vairāk]
 • BSAVA kongress
  Lūdzu, skatiet pievienoto informāciju par Lielbritānijas mazo dzīvnieku veterinārārstu asociācijas 2021. gada kongresu, kas notiks no 25.  līdz 27. martam. [vairāk]
Lasīt vairāk
CMS © RixtelLab 2014 - 2021