INFORMĀCIJA MEDIJIEM

 • Triāža Latvijas veterinārajās klīnikās-kas par to jāzina katram mīļdzīvnieka īpašniekam.
   
  Triāža jeb prioritizēšana ir process, ko izmanto, lai šķirotu pacientus pēc prioritātēm attiecībā uz medicīniskās palīdzības saņemšanu, ir samērā jauna pacientu šķirošanas sistēma pat Latvijas klīnikās.
  Veterinārmedicīnā nepieciešamība pēc diskusijas par  triāžu radās  tikai sākoties covid-19 uzliesmojumam. Pirmā valsts, kura pasludināja triāžu veterinārmedicīnā par obligātu, bija Lielbritānija.
  Tur veterinārajās klīnikās ieeja bija atļauta tikai ar tādiem dzīvniekiem, kuru dzīvība bija apdraudēta vai varētu tikt apdraudēta, ja viņi nesaņemtu tūlītēju palīdzību.
  Šobrīd mēs tikai varam minēt, kā attīstīsies situācija Latvijā otrajā covid vilnī, līdz ar ko nevaram prognozēt, kuru no triāžas līmeņiem veterinārārstiem būs jānodrošina.
  Mēs nevēlētos satraukt cilvēkus, tomēr esam gatavi triāžas piemērošanai,skaidro Latvijas Veterinārārstu biedrības priekšsēdētājs Valdis Šmēliņš.
  Sekojot Lielbritānijas piemēram Latvija, tāpat kā citas ES valstis, ir piemērojus savai lietošanai ekspertu grupas izstrādātās triāžas vadlīnijas un to  pamatprincipus ievieš ikdienas darbā. Lai gan Latvijā, par laimi, situācija covid pirmajā vilnī bija tik laba, ka vairāk par nagu griešanu to procedūru  sarakstā, ar kurām apmeklējumi veterinārajās klīnikās tika ierobežoti, Latvijas veterinārārstiem ierindot nebija vajadzības. Tomēr triāža jau organiski ir iedzīvojusies veterināro klīniku ikdienā, tādā veidā uzlabojot darba kvalitāti un ļaujot mazināt vienlaikus telpās esošo pacientu plūsmu, skaidro LVB MDzVS sekcijas vadītājas vietniece Lita Konopore
  Lai palielinātu sabiedrības veselības drošību, jau šobrīd daudzas mīļdzīvnieku veterinārās klīnikas, kurās agrāk bija “dzīvā”  rinda, sniedz palīdzību tikai pēc iepriekšēja pieraksta.
  Ja epidemioloģiskā situācija pasliktināsies, arī Latvijas diennakts veterinārajām klīnikām varētu nākties ieviest triāžu un darbu pēc pieraksta.
  Protams, tas ir cilvēka dabā apgalvot, ka tieši viņa gadījums ir pats neatliekamākais un svarīgākais, taču veterinārārsti, būdami savas jomas profesionāļi, spēj atšķir, piemēram, klepu no smakšanas.Tāpēc dzīvnieks, kurš smok, protams, tiks pieņemts triāžā kā prioritārs, kamēr īpašniekam, kura dzīvniekam ir klepus, varēt telefoniski tikt ieteikts vērot dzīvnieka veselības stāvokli mājās, skaidro mazo dzīvnieku speciāliste.
  Veterināro klīniku darba organizēšanā milzīga nozīme ir sadarbībai ar klientu un viņa spējai ar cieņu izturēties pret citiem klīnikas klientiem un personālu. Tāpēc ir svarīgi, lai klienti būtu izglītoti un informēti par triāžas galvenajiem simptomu šķirošanas pamatprincipiem. Katram dzīvnieka īpašniekam būtu jāzina, kādas slimības pazīmes ir signāls, kad jādodas pie veterinārārsta nekavējoties. Tāpēc nododam medijiem un sabiedrībai arī triāžas tabulu, kas dod ieskatu, kādas slimības pazīmes ļauj pacientus ieridot tā saucamajā : emergency  jeb neatliekamās palīdzības grupā. Taču katra mazo dzīvnieku veterinārā klīnika individuāli vērtēs visus gadījumus, un šīs vadlīnijas kalpos tikai ieskatam kādi ir triāžas pamatprincpi, uzsver speciāliste.
   https://www.rcvs.org.uk/setting-standards/advice-and-guidance/ coronavirus-covid-19/]
  Triāža jeb pacientu prioritizēšana suņu un kaķu veterinārmedicīnā
  Neatliekamības līmeniskie gadījumi
  Veselības problēmu raksturojums
  Ieteicamā rīcība
  Neatliekamie gadījumi
  Dzīvības apdraudējums vai nepārprotams risks veselībai un dzīvnieka labsajūtai, ja netiks nodrošināta palīdzība
  • Pirmreizējas krampju lēkmes ilgākas par 2 minūtēm VAI lēkmes ir biežākas nekā 1 lēkme sešās stundās un netiek lietoti pret-epilepsijas līdzekļi
  • Atrodas bezsamaņā/ nespēj stāvēt (ieskaitot parēzi un paralīzi)
  • Nereaģē vai ātri pasliktinās reakcija uz apkārtējo vidi
  • izteikti apgrūtināta elpošana/elpošanas traucējumi
  • Smaga asiņošana (pēc īpašnieka vārdiem)
  • Acīmredzami lieli ievainojumi, piemēram -lūzums, liela brūce ,eksoftalms , apdegumi
  • Vemšana, caureja vairāk kā 3 reizes un  konkrētam dzīvniekam neraksturīgs nomākums pēdējās stundas laikā
  • Atkārtota rīstīšanās (atšķirot  “audzētavas klepu”)
  • Zināms, ka apēsta toksiska viela (izņemot šokolādi; skatīt zemāk)
  • Norīts svešķermenis, kas var izraisīt kuņģa-zarnu trakta
  aizsprostojumu
  • Vairākkārtīgi mēģina urinēt, bet urīns neizdalās
  • Apgrūtinātas dzemdības
  • Izteikta anafilaktiska reakcija
  Veterinārārsts vai veterinārārsta asistents konsultē telefoniski, lai noteiktu vai dzīvniekam patiesi ir nepieciešama neatliekama palīdzība. Pārliecināties vai dzīvnieka stāvoklis nav uzlabojies kopš telefona sarunas. 
  Noskaidrot, vai īpašnieks var transportēt mājdzīvnieku uz klīniku, kāds ir dzīvnieka īpašnieka COVID-19 statuss mājsaimniecībā. Atkarībā no tā ieteikt drošākos transportēšanas veidus.
  Klients telefoniski paziņo par savu ierašanos klīnikā no autostāvvietas, veterinārārsts ieved dzīvnieku klīnikā, lai veiktu dzīvnieka vselības stāvokļa izvērtēšanu, pēc tam telefoniski ievāc paplašinātu anamnēzi.
  Suņiem: īpašniekam jānoņem esošā kakla siksna un jāaizstāj ar to, ar kuru nodrošina klīnika
  Izvērtējiet vai attaisnosies dzīvnieka ārstēšana, ja būs nepieciešama ilgstoša hospitilizācija, tiks izmantots ievērojams personāla darba laiks un resursi t.i. aizsarglīdzekļi, un/vai ja prognozes ir sliktas.
  Potenciāli neatliekamie gadījumi
  Pašreizējā ierobežojumu periodā varētu radīt būtiskus veselības draudus vai kļūt bīstams dzīvībai
  • Vidēji smaga vai periodiski apgrūtināta elpošana
  • asiņošana, kas nav dzīvībai bīstama
  • Akūta, progresējoša vēdera apjoma palielināšanās
  • Sāpju pazīmes
  • Nelieli ievainojumi vai traumas, piem. mazas brūces, kodumi, acu ievainojumi,
  klibums bez acīmredzama lūzuma
  • Jauns, ievērojams ne-abdomināls pietūkums vai veidojums
  • Periodiski/daļēji/neseni samaņas zudumi vai nespēja nostāvēt kājās
  • Šokolādes apēšana
  • Vemšana, caureja, anoreksija par stundu garākā laika posmā
  • Akūta slāpju vai urinēšanas palielināšanās
  • Izdalās tikai neliels urīna vai fēču daudzums
  • Nieze, kas izraisa smagu ādas traumatizāciju
  • Angioneirotiskā tūska, smagas ādas čūlas
  • Akūta dzelte bez iepriekšējas skaidrojošas diagnozes
  • Strutaini izdalījumi no maksts
  • Dzīvnieka veselības stāvokļa pasliktināšanās no iepriekš diagnosticētas problēmas
  • Īpašniekam beidzas zāles, kuras  nepieciešamas dzīvnieka veselības uzturēšanai, piem. insulīns, pretepilepsijas zāles, kortikosteroīdi u.c.
  • Īpašnieks ir piezvanījis, jo nepieciešama dzīvnieka eitanāzija
  Sazinieties ar saimnieku telefoniski vai ar video zvanu, ja gadījums nav no augšminētā saraksta.
  Ievākt pilnīgu anamnēzi, lai noteiktu vai tas ir neatliekams gadījums, vai var konsultēt attālināti, izsniegt zāles vai var vēlāk atkārtoti veikt stāvokļa novērtēšanu.
  Pielikumā diferenciāldiagnožu vadlīnijas.
  Izvērtējiet, vai attaisnosies dzīvnieka ārstēšana, ja tam būs nepieciešama ilgstoša hospitalizācija, ievērojams personāla laiks un / vai resursi vai, ja prognoze ir slikta.
  Pašlaik nav neatliekami
  Nepieciešama telefoniska konsultācija
  • Esoša pacienta gadījuma apsekošana
  • Esoša pacienta ārstēšanas kursa maiņa, ņemot vērā pašreizējo
  situācija (piemēram, plānoto procedūru atcelšana vai aizkavēšanās)
  • Atkārtota  zāļu izrakstīšana
  • Jauna, bet neliela problēma, kas varētu ietekmēt veselību, piemēram, konjunktivīts, izdalījumi no deguna, pēkšņs vidējs klibums, atvēries abscess, ādas jaunveidojums
  Iespējams, ka var risināt telefoniski vai ar video-konsultācijas palīdzību.
  Apsveriet zāļu izsniegšanu un rezervējiet laiku atkārtotai telefona sarunai par situācijas attīstību.
  Izskatīt tikai tos gadījumus, kad ir acīmredzami veselības riski .
  Atliekamie gadījumi
  Vizītes, kuru atcelšana, visticamāk, nepasliktinās veselību, piem. perianālo dziedzeru tīrīšana, revakcinācija pieaugušiem dzīvniekiem, nagu apgriešana.
  Reģistratūras personāls izskaidro klientiem, ka šādi pacienti šobrīd netiek pieņemti. Apsveriet iegūt detalizētāku informāciju un piedāvāt atzvanīt, kad tiks atsākti šie pakalpojumi. Aicināt zvanīt, ja mājdzīvnieka stāvoklis pasliktinās.
  Tulkots materiāls, pamatojoties uz BSAVA dokumentu
  Vairāk informācijas
  LVB MDzVS Lita Konopore
  29213373


Jaunākās ziņas

 • Informē LVB valdes priekšsēdētājs
  Pavisam klusi un nemanāmi klāt svētais Adventes laiks. Šobrīd pietrūkst saules, mazliet sniega baltuma un pierastā sabiedrības čupošanās. Bet esot vienam ar sevi vai savu ģimeni, atliek laika vairāk pārdomām, jaunu mērķu un uzdeumu uzstādīšanai. Birojā norit darbs pie biļetena "Veterinārais Žurnāls" ziemas nummura izdošanas, kas pie katra biedra nonāks ap Ziemassvētkiem. Žurnāla redaktore Dace Upeniece kopā ar redkolēģiju cītīgi strādā pie biļetena satura veidošanas nākotnē, plāno kā samazināt biļetena izdošanas izdevumus un kā piesaistīt materiālu publicētājus. Novembra mājas lapas aptauja "Vai apmierina "Veterinārā Žurnāla" saturs?" parādīja, ka 43% no aptaujas dalībniekiem saka, ka viņus apmierina, bet vēlas lasīt vairāk klīnisko gadījumu aprakstus. 39% aptaujas dalībnieku saka, ka viņus apmierina esošais saturs, bet 12% aptaujas dalībnieku neapmierina tas, ko viņi var izlasīt biļetenā. 6% aptaujā piedalījušies saka, ka viņi vispār nelasa biļetenu. 
    [vairāk]
 • Kultūra, gaļa un kultivēta gaļa .
      Novembra mēnesī notika vebinārs par kukaiņu izmantošanu gan dzīvnieku uzturā , gan cilvēku pārtikā kā vērtīgu olbaltumavotu, tuvākos gados izstrādājot arī regulējumu šai darbībai Eiropas Savinības normatīvajos aktos. Arvien biežāk runājam par dažādām ekoloģiskām problēmām, par planētas pārapdzīvotību, par zoonozēm, kas draud izraisīt pandēmijas utt. Tādēļ piedāvāju zinātnieka Kristofera Dž. Braienta rakstu par jaunāko zinātnes pētījuma objektu – kultivētas gaļas iegūšanu no dzīvnieku šūnām - Dzīvnieku zinātnes žurnālā ( 98. sējums, 8. izdevums, 2020. gada augusts). [vairāk]
 • LVB Goda biedram Andrejam Feldvēberam – 110
  Andrejs dzimis 1910.gada 28.novembrī Valkā. Mācījies Valkas pamatskolā un pēc tam vidusskolā. 1929.gadā iestājās LU Veterinārmedicīnas fakultātē. Studiju gadi ievilkās dažādu iemeslu dēļ un Andrejs studijas VMF pabeidza 1940.gadā.  [vairāk]
Lasīt vairāk
CMS © RixtelLab 2014 - 2020