Austrālijas Melnburnas universitātes pētnieki pierāda, ka suņu risks saslimt ar megaesophagus, ēdot sauso suņu barību, ir augstāks nekā suņiem, kam izbarota cita barība.

 • Rīgā, 2018.gada 13.decembrī
   
  Latvijas Veterinārāstu biedrība: “Austrālijas Melnburnas universitātes pētnieki pierāda, ka suņu risks saslimt ar megaesophagus, ēdot sauso suņu barību Dermocare, ir bijis 437 reizes augstāks nekā suņiem, kam izbarota cita barība.”

  Melnburnas universitāte ir pabeigusi pētījumu, kas tika uzsākts par 2018. gada sākumā  Austrālijā konstatēto ar megaesophagus saslimušo suņu skaita straujo  pieaugumu.
  Latvijas veterinārārsti ar profesionālu interesi gaidīja pētījuma rezultātus, cerot, ka tie palīdzēs viest skaidrību un noskaidrot konkrētu ierosinātāju arī megaesophagus gadījumu skaita pieaugumam Latvijā .
  Austrālijas pētniekiem ir izdevies pierādīt cēlonisko sakarību starp konkrētu sauso suņu barību un megaesophagus, bet ierosinātāju par spīti barības rūpīgai izpētei noteikt nav izdevies, liecina pētījuma rezultāti. Tāpat kā Latvijas gadījumā ne visi konkrēto barību lietojušie suņi Austrālijā saslima, tomēr saslimšanas risks suņiem, kas ēda sauso barību "Dermocare, bijis 437 reizes augstāks. Melburnas universitātes pētījuma vadītāja paudusi viedokli, ka konkrēts saslimšanu izraisījušais toksīns nav atrasts, tāpēc jāapsver iespējamība, ka saslimšanu varēja izraisīt, piemēram, konkrētu barības vielu ilgstoša lietošana, to mijiedarība ar barības fizikālajām īpašībām. Nākošais izpētes solis būtu pārbaudīt vai kādai no analizējamām vielām  potenciāli varētu būt arī  lokāla, summējoša vai kumulatīva ietekme. Tāpat, iespējams, ir kādi nezināmi toksīni, ko nav iespējams noteikt ar pašreizējām testēšanas metodēm. Nepieciešama plašāka un dziļāka sastāvdaļu izpēte, izmantojot inovatīvas analīžu metodes, skaidro profesore.
  Vairāk informācijas: https://ej.uz/drhi

  LVB valdes priekšsēdētāja
  Māra Viduža
  Tālr.26455373

 • Komentēšanas iespējas ir slēgtas!

Jaunākās ziņas

 • Sausās suņu barības saistību ar suņu megaesophagus padziļināti pētīs ASV
  Sausās suņu barības saistību
  ar suņu megaesophagus padziļināti pētīs ASV
   
  Lai padziļināti pētītu sausās suņu barības saistību ar reto saslimšanu – barības vada dilatāciju jeb megaesophagus, dzīvnieku barības ražotājs Mars Inc. sadarbībā ar Kalifornijas Universitāti Deivisā (UC Davis, California, USA) izveidojis zinātnieku darba grupu. Tā, piesaistot pasaules vadošos toksikoloģijas, epidemioloģijas, iekšķīgo slimību, patoloģijas un citu nepieciešamo veterinārmedicīnas un cilvēku medicīnas nozaru speciālistus, turpinās pētīt slimības izraisītājus.
  Darba grupā kā eksperte patoloģijā aicināta piedalīties arī Latvijas pārstāve, veterinārārste Dr.med.vet. Ilze Matīse-Vanhoutana, kura vadīja zinātnisko pētījumu grupu pēc megaesophagus uzliesmojuma Latvijā pirms dažiem gadiem. Ārste uzsver: “Kamēr nav noteikts šo saslimšanu cēlonis, tikmēr apdraudēti dzīvnieku barības ražotāji, dzīvnieki un to saimnieki. Tāpēc turpināt to meklēt ir mūsu uzdevums, pat, ja brīžiem šķiet, ka cīnies ar vējdzirnavām.”
  Pēdējo trīs gadu laikā pasaulē zināmi divi gadījumi, kad bīstamajai suņu slimībai, kuras izcelsmi parasti līdz šim saistīja ar iedzimtību, imunoloģiskiem vai neskaidriem faktoriem, konstatēta cieša saistība ar sauso suņu barību. Pirmais no tiem skāra vairāk nekā 250 suņus Latvijā, bet 2017.–2018. gadā retā saslimšana tika konstatēta gandrīz 200 suņiem Austrālijā. Neparasti lielais saslimušo suņu skaits Austrālijā ir epidemioloģiski saistīts ar Mars Inc. ražoto sauso barību Advance Dermocare, un uzņēmums lēmis par atbildīgu iesaistīšanos slimības cēloņa meklēšanā, kā arī kompensāciju izmaksām cietušo suņu saimniekiem.
   
  Relīzi sagatavoja Latvijas Veterinārārstu biedrība.
  LVB valdes priekšsēdētāja Māra Viduža [vairāk]
 • LVB Konference jau 15. martā!
  LVB Konferences 2019 lektori. [vairāk]
 • LVB Konference jau 15. martā!
  LVB Konferences 2019 dienas kārtība. [vairāk]
Lasīt vairāk
CMS © RixtelLab 2014 - 2019