K. Helmaņa atjaunotā pieminekļa atklāšana

 • Kristaps Helmanis ir latviešu veterinārārsts, dzimis 1848. gadā „Lejas Čimu” mājās Tērvetē. Veterinārmedicīnu studējis Tērbatas veterinārajā institūtā, kuru pabeidzis 1877. gadā. Mikrobioloģijas attīstības vēsturē Kristaps Helmanis ir nozīmīgs ar saviem pētījumiem trakumsērgas apkarošanā. Ciešā sadarbībā ar L. Pastēru, K. Helmanis Pēterburgā izveidoja otro Pastēra staciju pasaulē, kas tika atklāta 1886. gadā 26. jūlijā. Līdztekus trakumsērgai K. Helmanis veicis pētījumus tuberkulīna pielietošanā un ļauno ienāšu diagnostikā, 1890. gada maijā atklājot maleīnu bez kura pielietošanas mūsdienas nav iedomājama ļauno ienāšu diagnostika. Kristaps Helmanis miris 1892. gadā, nāves iemesls bijis audzējs smadzenēs, kas radies pēc zirga spēriena pa galvu. K. Helmanis apbedīts savā dzimtajā pusē Tērvetes novada Kalna muižas kapsētā.

  Šeit 1938. gada 26. maijā Latvijas Vetārstu biedrība uzstādījusi pieminekli ar zinātnieka bareljefu un svarīgāko darbu uzskaitījumu (pēc analoģijas ar Pastēra apbedījumu Parīzē), bet 1973. gadā tika ierīkota zinātnieka vārdā nosaukta taka.  

  Piemineklis bija vairākkārt cietis no krāsaino metālu zagļu uzbrukumiem. 1995. gadā tika nolauzts bronzas biķeris un piemiņas plāksne, bet 2010. gadā noplēsts Helmaņa bareljefs. Tāpēc Latvijas Veterinārārstu biedrība bija uzsākusi ziedojumu vākšanu pieminekļa teritorijas labiekārtošanas darbiem (valdes sēdes protokols nr. 3/2011 no 10.06.2011). Tikai tad, kad pieminekļa atjaunošanas idejai 2016. gadā pievienojās Tērvetes novada dome, veiksmīgi startējot Kultūrkapitāla fonda projektu konkursā, ir izdevies darbus novadīt līdz galam.

  Pieminekļa restaurāciju Valsts pieminekļu inspekcijas uzraudzībā, veikusi SIA „Akmens apstrādes centrs AKM”, bareljefus oriģinālā kompozītmateriālā izgatavojis tēlnieks Edgars Grīnfelds.

  Lielākie ziedotāji pieminekļa atjaunošanā Tērvetes dome, SIA „Universitātes vetfonds”, zemnieku saimniecība Zelmeņi, SIA „Mežacīruļi”, studentu korporācija „Lettonia”, Zaiga un Pēteris Tērmeņi, J&G serviss un citi.

  Atjaunotā pieminekļa atklāšana
  jau šonedēļ, 1.06.18., plkst 13:00 Tērvetes novada Kalnu muižas kapsētā.  Visi interesenti laipni aicināti piedalīties!


Jaunākās ziņas

 • Megaesophagus suņiem un dzīvnieku barības regulējuma stiprināšana
  LVB sniegusi savus priekšlikumus Austrālijas Senātam, kas pēc Austrālijā uzliesmojušās suņu saslimšanas ar megaesophagus un saiknes konstatēšanas starp suņu barību un saslimšanu, un nāvēm no šīs slimības, šā gada vasaras vidū paziņoja par izmeklēšanas uzsākšanu mīļdzīvnieku barības nozarē.

    [vairāk]
 • LVB sporta un atpūtas svētku "Posivetus" programma
  Gaidam jūs ierodamies uz šīs vasaras košāko festivālu veterinārārstiem Salas novada, Sēlpils pagasta "Zvejnieklīčos" jau 17.08.!

  Piektdienas vakarā - atklāšana un balle, sestdien - sportojam, piedalamies radošās darbnīcās, atpūšamies un priecājamies!

  Pilna programma - skat. šeit.
    [vairāk]
 • Atbalsta nodarbības veterinārārstiem par komunikāciju un izdegšanu
  Š. g. septembrī un oktobrī LVB rīko atbalsta nodarbības veterinārārstiem, kas vēlas:
  • uzlabot komunikāciju ar klientiem un kolēģiem (komunikāciju grupa)
  • mazināt emocionālo un profesionālo spriedzi un izdegšanu (izdegšanas grupa

  Nodarbības notiks grupās, ko vadīs speciālistes ar apmācību vadības psiholoģijā un supervīzijā – Ilona Madesova un Inita Stūre-Stūriņa.  

  Vairāk par katru grupu, tās mērķiem, supervīzijas vadītājām un samaksu šeit.

  Pieteikšanās līdz 24.08., taču vietu skaits ir ierobežots. 

    [vairāk]
Lasīt vairāk
CMS © RixtelLab 2014 - 2018