K. Helmaņa atjaunotā pieminekļa atklāšana

 • Kristaps Helmanis ir latviešu veterinārārsts, dzimis 1848. gadā „Lejas Čimu” mājās Tērvetē. Veterinārmedicīnu studējis Tērbatas veterinārajā institūtā, kuru pabeidzis 1877. gadā. Mikrobioloģijas attīstības vēsturē Kristaps Helmanis ir nozīmīgs ar saviem pētījumiem trakumsērgas apkarošanā. Ciešā sadarbībā ar L. Pastēru, K. Helmanis Pēterburgā izveidoja otro Pastēra staciju pasaulē, kas tika atklāta 1886. gadā 26. jūlijā. Līdztekus trakumsērgai K. Helmanis veicis pētījumus tuberkulīna pielietošanā un ļauno ienāšu diagnostikā, 1890. gada maijā atklājot maleīnu bez kura pielietošanas mūsdienas nav iedomājama ļauno ienāšu diagnostika. Kristaps Helmanis miris 1892. gadā, nāves iemesls bijis audzējs smadzenēs, kas radies pēc zirga spēriena pa galvu. K. Helmanis apbedīts savā dzimtajā pusē Tērvetes novada Kalna muižas kapsētā.

  Šeit 1938. gada 26. maijā Latvijas Vetārstu biedrība uzstādījusi pieminekli ar zinātnieka bareljefu un svarīgāko darbu uzskaitījumu (pēc analoģijas ar Pastēra apbedījumu Parīzē), bet 1973. gadā tika ierīkota zinātnieka vārdā nosaukta taka.  

  Piemineklis bija vairākkārt cietis no krāsaino metālu zagļu uzbrukumiem. 1995. gadā tika nolauzts bronzas biķeris un piemiņas plāksne, bet 2010. gadā noplēsts Helmaņa bareljefs. Tāpēc Latvijas Veterinārārstu biedrība bija uzsākusi ziedojumu vākšanu pieminekļa teritorijas labiekārtošanas darbiem (valdes sēdes protokols nr. 3/2011 no 10.06.2011). Tikai tad, kad pieminekļa atjaunošanas idejai 2016. gadā pievienojās Tērvetes novada dome, veiksmīgi startējot Kultūrkapitāla fonda projektu konkursā, ir izdevies darbus novadīt līdz galam.

  Pieminekļa restaurāciju Valsts pieminekļu inspekcijas uzraudzībā, veikusi SIA „Akmens apstrādes centrs AKM”, bareljefus oriģinālā kompozītmateriālā izgatavojis tēlnieks Edgars Grīnfelds.

  Lielākie ziedotāji pieminekļa atjaunošanā Tērvetes dome, SIA „Universitātes vetfonds”, zemnieku saimniecība Zelmeņi, SIA „Mežacīruļi”, studentu korporācija „Lettonia”, Zaiga un Pēteris Tērmeņi, J&G serviss un citi.

  Atjaunotā pieminekļa atklāšana
  jau šonedēļ, 1.06.18., plkst 13:00 Tērvetes novada Kalnu muižas kapsētā.  Visi interesenti laipni aicināti piedalīties!


Jaunākās ziņas

 • Sēru vēsts: mirusi veterinārārste Iveta Branta (Broliša)
  Ar skumjām paziņojam, ka mūžībā aizgājusi veterinārārste Iveta Branta (Broliša). LLA VMF (1986-1991)
  Izvadīšana 18.10.2018 plkst.14:00 no Rugāju pagasta Bolupes kapiem.
  Izsakām visdziļāko līdzjūtību un skumju brīdī esam kopā ar tuviniekiem.

  LVB Madonas nodaļas veterinārārsti
    [vairāk]
 • LVB valde informē: valdes sēdes, konference 2019 un Statūtu grozījumi
  4.10. notikušajā valdes sēdē tika skatīti jautājumi par LVB statūtu grozījumiem, kas tagad ir atvērti LVB biedriem priekšlikumu iesniegšanai.  Ar citiem valdes sēdes sēdē skatītajiem jautājumiem un valdes sēdes protokola izrakstu var iepazīties šeit.

  Nākošā valdes sēde notiks 8.11.18.  Jelgavā, VMF telpās.  Laiks un dienas kārtības jautājumi tiks paziņoti 2 nedēļas pirms sēdes.

  LVB valde ir apstiprinājusi LVB 2019. gada konferences norises laiku - 2019. gada 15. marts un vietu - Jelgava, LLU Aula. Konference notiks kopā ar LVB pilnsapulci.  

    [vairāk]
 • Aicinājums iesniegt priekšlikumus LVB statūtu grozījumiem
  Informācija LVB biedriem - aicinājums iesaistīties!

  2018. gada septembra un oktobra LVB valdes sēdēs ir notikušas diskusijas par grozījumu izdarīšanu LVB statūtos. Pašlaik valde ir apzinājusi situāciju, vienojusies par procesa sadalīšanu vairākos posmos un uzsākusi priekšlikumu izstrādi. 

  Katrs LVB biedrs, kas ir ieinteresēts, var iesūtīt savus priekšlikumus uz e-pasta adresi lvb@lvb.lv līdz 31.12.2018

    [vairāk]
Lasīt vairāk
CMS © RixtelLab 2014 - 2018